Idem znova písať. Daj mi mail a ja ti to budem posielať

Idem znova písať. Daj mi mail a ja ti to budem posielať
Photo by Samuel Ramos / Unsplash

Ahoj, volám sa Tomáš Ulej a väčšinu môjho života niečo píšem. Možno si niekedy zachytil(a) niektorý z mojich textov v SME alebo v Denníku N, možno niektorú z mojich kníh. A možno nič z toho, čo je asi aj najpravdepodobnejšie, lebo posledné roky som toho vlastne zas tak veľa nepísal (lockdowny ma rozomleli a vysmažili jak takú fašírku).

Ale chcel by som znova začať. Písanie ma už neživí ako kedysi dávno (mám iný skvelý džob), z celých novinových strán, ktoré som zapĺňal pred rokmi, je jeden stĺpček v Enku mesačne. No obdobie, keď som písal veľa a často patrilo k tomu najlepšiemu, čo som kedy zažíval.

A tak vznikla táto stránka, zatiaľ nie úplne dokonalá, kde odteraz odo mňa môžeš čakať 1-3 texty týždenne a archív toho, čo som už doteraz napísal.

Mám však na teba jednu veľku prosbu. A síce: chcem od teba za to tvoj mail.

Keď mi dáš e-mail, pošlem ti tam každý ďalší môj článok. Celý text rovno do e-mailu. A keď mi dáš mail, uvidíš tu na webe aj celý archív mojich doterajších textov (pribudne čoskoro). Je to zadarmo, free. Naozaj.

Prečo chceš posielať články mailom a nezaložíš si obyčajný weblog?

  • Lebo ťa nechcem naháňať po sociálnych sieťach - narovinu, nebavia ma instagram storky, ktoré miznú (aj keď ich občas robím), posty, ktoré uvidíš, ak sa celý vesmír spojí a ešte sa v správnom čase naloguješ na Facebook. Áno, asi starnem, ale príde mi, že v tvojej mailej schránke bude mojim textom lepšie :-)
  • Lebo som zistil, že keď mám znova písať, chcem mať k čitateľom bližšie - chcem vedieť, že toto sú moji čitatelia, chcem aby mohli na môj článok odpísať ako na mail, keď to tak budú cítiť (a ja sľubujem, že odpíšem späť).
  • Áno, asi je to kúsok preto, že aj starnem - o desať rokov budem možno články doručovať klasickou poštou :D
  • A jeden egoistický dôvod: lebo tak budem mať pocit, že ľuďom, ktorí ma čítajú, stojím aspoň za to, že mi dajú e-mail. Možno ich tak bude 10x menej, ale budeme "svoji".

O čom budeš písať?

O tom, o čom celý život:

  • o človeku v obkľúčení informačných technológií (ako nás menia, čo nové nám prinášajú)
  • veľa o knihách, špeciálne o starých knihách a o kultúre všeobecne
  • Aforizmy, aforizmy, aforizmy
  • to, čo volám "drobné príhody bez pointy" (mrkni napríklad tento výber, ale musíš mi dať najskôr mail:)
  • o behaní (vedel(a) si, že sa čoskoro chystám bežať veľký beh na Islande?)
  • A iné

Veď napokon, uvidíš. Kedykoľvek sa môžeš odhlásiť, dokonca vieš zrušiť moje maily a ostať čítať len tie na webe s použitím svojho mailu. Sľubujem, že nikdy nebudem posielať spam, ani ti predávať bambusové ponožky.

Ešte jedna posledná vec: moje články sú a budú zadarmo, ale je tam aj možnosť prispievať mi (jednou kávou mesačne). Narovinu, nepotrebujem, aby si ma živil(a), ale mám sen, že raz vďaka ľuďom, ktorým sa moje písanie páči veľmi-preveľmi, budem raz mesačne na jeden víkend chodiť písať na nejaké tiché skvelé miesto :-)

(Zatiaľ si úplne v pohode vystačím so svokrovým vinohradom, takže sa necítiť blbo, keď mi nič nepošleš :-)

Tak, čo dáš mi svoj mail?

Vďaka a vidíme sa v tvojej mailovej schránke.