Dal som tento rok zatiaľ 30 kníh, toto je 5 najlepších a 10 ďalších skvelých, ktoré si určite prečítajte

Dal som tento rok zatiaľ 30 kníh, toto je 5 najlepších a 10 ďalších skvelých, ktoré si určite prečítajte
Moje knižno-písacie zátišie

Všeličo sa mi tento rok nedarí (napríklad aj písať sem) ale čítanie mi ide. Nie som vyberavý, čítam, čo mi práve robí dobre. Rýchle detektívky striedam s poctivými hĺbavými knihami, ako mi je ľúbo. Tu je výber z kníh, ktoré som prečítal od januára, lebo ja na ne nechcem zabudnúť a vy možno práve hľadáte tip, čo čítať.

Päť kníh, ktoré ma naozaj dostali

Henning Mankell: Italské boty

Toto bolo veľké prekvapenie, kniha, ktorá ma zasiahla ako blesk, pritom nič tomu najskôr nenasvedčovalo: autor, ktorý inak píše najmä akčné krimi sa rozhodol, že situuje muža na sklonku života na opustený ostrov, kde s nikým nehovorí a nepotečie ani kvapka krvi. Ešte je to aj v češtine, čo je jazyk, v ktorom čítam len českých autorov (alebo kratochvíľne detektívky).

Napokon sa z toho vykľula nádherná kniha o zmysle života, vyrovnávaní sa sám so sebou, starými krivdami, o zatrpknutosti a hľadaní cesty von. Úplne ma dostala, to sa stane málokedy, že vám nejaká kniha takto zahrá na správne struny v ten uplne najsprávnejší čas.

„Než umřu, musím zjistit, proč jsem žil“
“Naše životy proběhly tak, jak proběhly. Brzo zemřu. Ty budeš ještě chvíli žít. Pak odejdeš i ty. Stopy se vymažou. Mezi dvěma velkými temnotami zazáří světlo.“
“Sám v sobě se člověk ztratí stejně snadno jako na lesních cestičkách nebo ve městě.“

Amor Towles: Pravidla zdvořilosti

Toto bola stávka na istotu, lebo od Towlesa už mám za sebou aj Džentlmena v Moskve aj Lincolnovú diaľnicu a viem, ako to s ním funguje: vezme nejaké zaujímavé obdobie dejín a nejaké zaujímavé prostredie, a dá do neho veľmi subtílny príbeh spôsobom, že máte okamžitý pocit, že tie časy sami spolu s postavami žijete. Pravidlá zdvorilosti - to je New York tridsiatych rokov, stránky nedočkavo šuchotia a na každej druhej si chcete podčiarkovať niektorú peknú vetu. Napríklad: